Основні завдання обробітку ґрунту. Класифікація способів і систем
Обробка грунту, що оптимізує грунтові умови життя рослин, підвищує родючість і забезпечує захист грунту від вітрової і водної ерозії — найбільш енергоємним технологічним прийомом у порівнянні з іншими, які застосовуються у період виробництва рослинницької продукції.
В умовах загострення екологічних, економічних, енергетичних та соціальних, демографічних та інших чинників все більш актуальним стає питання пошуку раціональних, ефективних, біологічно стабільних способів ведення сільськогосподарського виробництва і найбільш вагомим при цьому є ставлення до обробці грунту.
У зв'язку з динамічними змінами, які відбулися в нашій країні за останні роки, ринок техніки пропонує велику, різноманітну номенклатуру знарядь, що склалася на різних континентах і адаптованих під власні потреби, яка може задовольнити будь-якого споживача. Згідно з цим практично кожне господарство на базі цієї техніки застосовує (а найбільш розвинені пропонують власні) технології грунтообробки, які, на їхню думку, найбільш раціональними, ресурсоощадними і перспективними.
Плуг і оранка, як добре знайоме техніко-технологічне забезпечення виробництва рослинної продукції за традиційної системи обробітку грунту, яка має вікові традиції застосування, ще й до цього часу займає істотне сектор в господарствах України. За різними інформаційними джерелами, плугом обробляється від 50 до 60% ріллі.
Можливість заміни звичайного плуга обертовим і поворотним, надається якість плугів формує та відповідні технологічні підходи до застосування такої техніки. При цьому в рамках технологічного прийому оранки є суттєві резерви ресурсосохранения, значення яких, за нашими дослідженнями, можуть коливатися в межах до 25% економії паливно-мастильних матеріалів (ПММ).
Стрімке поширення в Україні глибокорозпушувач і чизель вимагає відповідних технологічних знань про консервує систему обробки, яка передбачає збереження і нагромадження вологи за рахунок ефектів наявності замульчованной безполицевой поверхні, високою, адсорбуючою вологу, здатності розпушування шару з розвиненою мережею тріщин.
В країні виробляються власні Глибокорозрихлювачі типу ГР ТОВ НВП «БЕЛОЦЕРКИВМАЗ». ЧД ТОВ «Краснянське СП» Агромаш «, чизель типу АЧН ВАТ» Галещина, машзавод « імпортується певна номенклатура машин відомих фірм» Белотто «,» Хатценбихлер «та ін... За даними наших досліджень, ця система обробки дозволяє скоротити витрату палива в порівнянні з оранкою на 15 ... 65%.
Обробка грунту на глибину близько 10 см є досить ефективним для культур, які невибагливі до глибокого обробітку (переважна більшість зернових колосових культур). Така система обробки (умовна назва мульчуючі) забезпечується агрегатами, які подрібнюють інших на грунтовій поверхні. Найбільш ефективних є лемішний-дискові знаряддя (типу «Смарагд» фірми Лемкен, Німеччина) робочі органи на основі лап культиваторного типу, дискові робочі органи.
Безпосередня сівши при нульовому обробки вимагає знарядь з долото-образнымы робочими органами, анкерами з гострим кутом входження в грунт, лапами, або по дооснащенню сівалок ріжучими ножами. Ця інформація більш докладно буде наведено в розділі «Посівні машини».
- Область застосування та переваги культиватора КПС-4Вкладені у підготовку ґрунту кошти, час та зусилля окупаються у вигляді щедрого врожаю та можливості надалі ефективно використати посівну площу. Культиватор КПС-4 - агрегат, що дозволяє швидко і без значних трудовитрат проводити розпушування та розпушування поверхневих шарів землі. Модель перевірена роками та отримала безліч позитивних відгуків завдяки багатофункціональності, високій продуктивності, довговічності та прийнятній ціні.
- Дискові борони ДАН: особливості застосування та перевагиДискові борони ДАН, представлені українським виробником ІСМ Промінь, користуються сьогодні великою популярністю серед аграріїв. Таке обладнання купують значно частіше ніж аналоги від інших брендів. І щоб краще розуміти, чому борони, що розглядаються, стали такими затребуваними, є сенс уважніше вивчити їх особливості.