Роль культиваторів у вирощуванні картоплі
Крім суцільної оранки, за їх допомогою здійснюються такі операції, як обробка міжрядь культур, нарізка борозен, в т. ч. для поливу, внесення добрив тощо.
Критерії ґрунтообробки культиваторами
Метою використання культиватора є досягнення наступних показників:
- верхній шар ґрунту не перемішується з нижнім, набуває пухку, без великих грудок структуру;
- відбувається підрізання коренів бур'янів;
- висота гребенів до 40 мм;
- максимальне збереження вологи з одночасним боронуванням парів і зябу.
Використання просапних культиваторів типу КРН ефективно при догляді за такими культурами, як кукурудза, буряк, соняшник та ін. Інструмент очищає міжряддя від бур'янів, сприяє збереженню вологи, аерує ґрунт, покращуючи харчовий режим культур.
До категорії спеціальних культиваторів відносять інструмент, що використовується для обслуговування конкретних культур, наприклад, баштанних, бавовнику, обробки садових ділянок і чайних плантацій та такої важливої для споживачів культури, як картопля.
Особливості обробітку ґрунту та догляд за плантаціями картоплі
З виробництва картоплі наша країна знаходиться у п'ятірці світових лідерів. Завдяки такому інструменту, як широкозахватний культиватор, технології його вирощування постійно вдосконалюються та оптимізуються. Основні етапи ґрунтообробки під картоплю:
- обробка стерні;
- оранка;
- передпосадкова культивація;
- нарізка гребенів;
- закладення бульб;
- підгортання;
- очищення міжрядь;
- розпушування.
Частина технологічного процесу здійснює посадковий комбайн, але при його відсутності, практично всі операції здійснюються за допомогою культиватора, при цьому використовуються різні робочі інструменти - лапи.
На етапі підготовки ґрунту до садіння картоплі використовується просапний культиватор, а для роботи на полях після збирання зернових для обробки стерні встановлюються клиноподібні стрілчасті лапи. Вони вирівнюють структуру поверхні поля, створюють сприятливі умови для збереження вологи і поліпшують режим харчування бульб, які згодом висаджуватимуться.
Далі задіяні бороздорізи або аричники, лапи яких конструктивно пристосовані до створення борозен необхідної глибини з подальшим їх закладенням у бурти. Після появи перших сходів настає момент обробки міжрядь, а також додаткового підгортання грядок з картоплею. Для цього також використовуються культиватори, відповідно з підрізними лапами та підгортачами.
Після тривалих опадів, що чергуються з активною інсоляцією, на ґрунті утворюється щільна кірка, що гальмує розвиток бульб, і для розпушування використовуються голчасті лапи, що розбивають щільний шар ґрунту і збагачують його киснем. При цьому накопичена в буртах волога залишається недоторканою.
Вимоги до культивації картопляних плантацій
Перша культивація спрямована на утримання вологи у ґрунті. Вона проводиться на глибину 5-7 см культиваторами типу КПС, КПШ, КПЗ. Друга робиться безпосередньо перед нарізкою гребенів. Її глибина трохи більше 20 см, а кут інструменту встановлюється на позначці 45° щодо напрямку руху. Обробка здійснюється стосовно попереднього проходу в діагонально-перехресному напрямку.
- Область застосування та переваги культиватора КПС-4Вкладені у підготовку ґрунту кошти, час та зусилля окупаються у вигляді щедрого врожаю та можливості надалі ефективно використати посівну площу. Культиватор КПС-4 - агрегат, що дозволяє швидко і без значних трудовитрат проводити розпушування та розпушування поверхневих шарів землі. Модель перевірена роками та отримала безліч позитивних відгуків завдяки багатофункціональності, високій продуктивності, довговічності та прийнятній ціні.
- Дискові борони ДАН: особливості застосування та перевагиДискові борони ДАН, представлені українським виробником ІСМ Промінь, користуються сьогодні великою популярністю серед аграріїв. Таке обладнання купують значно частіше ніж аналоги від інших брендів. І щоб краще розуміти, чому борони, що розглядаються, стали такими затребуваними, є сенс уважніше вивчити їх особливості.